Strona główna > Porady > Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ile kosztuje ocieplenie domu?

24 maja 2021

Koszt ocieplenia domu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, na jego wielkość składa się rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego. Równie ważna jest kwestia rodzaju użytych materiałów budowlanych, takich jak kleje, tynki elewacyjne czy zbrojenie. Należy również pamiętać o robociźnie, której koszt będzie zależał choćby od doświadczenia i umiejętności ekipy montażowej. 

Rodzaje ociepleń

W zależności od użytego materiału i wybranej techniki, możemy mówić o kilku rodzajach ociepleń. Najpopularniejsze z nich to ocieplenie na mokro styropianem lub wełną oraz ocieplenie na sucho wełną. Zarówno styropian, jak i wełna mineralna odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, jednak różnią się niektórymi parametrami. Nie w każdym przypadku wybór rodzaju materiału izolacyjnego jest dowolny, zastosowanie jednego z nich może być po prostu konieczne. 

Ocieplenie styropianem sprawdza się w większości budynków. Materiał ten jest tańszy i mniej wymagający w montażu w porównaniu z wełną mineralną, a odpowiedzią na potrzebę podwyższenia jego wskaźnika izolacyjności jest styropian grafitowy, który pod względem przewyższa nawet wełnę. Decydując się na tradycyjny styropian biały, należy pamiętać że jego warstwa będzie musiała być o 20-30% grubsza, niż w przypadku wełny lub styropianu grafitowego. Do ocieplenia starych budynków z cegły lub drewnianych, materiał ten, niestety, nie do końca się sprawdzi, ze względu na niski wskaźnik paroprzepuszczalności.

Ze względu na swoje właściwości oraz bardziej wymagający montaż, wełna mineralna jest trochę droższa od styropianu. Wybierając jednak ją do ocieplenia domu, wiele zyskujemy, a korzyści rekompensują koszt inwestycji. W zamian otrzymujemy bowiem znakomite wyciszenie budynku, świetny mikroklimat w pomieszczeniach i komfort termiczny przez cały rok. W związku z tym, że wełna jest materiałem o najwyższym stopniu ognioodporności, zalecana jest przede wszystkim do ocieplania ścian drewnianych oraz do wypełniania stropów i ścian wewnątrz budynku.

Od czego zależy koszt ocieplenia domu?

Wydajność budynku zależy od jego termoizolacji, która jest swego rodzaju barierą ochronną przed uciekającym ciepłem. Ocieplenie ścian to tylko jeden z elementów koniecznych dobrej termoizolacji. Aby zapewnić skuteczność i efektywność ocieplenia budynku, należy jeszcze zadbać o kilka innych kluczowych kwestii. W przypadku starego domu, konieczne będzie przeprowadzenie profesjonalnej oceny stanu technicznego nie tylko starej warstwy ocieplenia, ale także samej konstrukcji tego budynku. Całkowity koszt ocieplenia wzrośnie, jeśli konieczna będzie wymiana nieszczelnej stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną. Dla lepszej efektywności termoizolacji zaleca się również ocieplenie ścian fundamentów, dachu, stropu na poddaszu, podłogi na gruncie i ewentualnie piwnicy.

Cena ocieplenia może też się różnić w zależności od regionu, kwoty te mogą być inne nawet w obrębie jednego województwa. Duże znaczenie ma również pora roku, największe zainteresowanie ociepleniem przypada na sezon wiosenny oraz jesienny. Kluczowa może być sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie - obecnie, obserwujemy wzrost cen na usługi i materiały, związany z pandemią.

Czy ocieplenie budynku jest opłacalne?

Profesjonalnie wykonana termoizolacja budynku z zastosowaniem najwyższej jakości i kompatybilnych materiałów izolacyjnych to gwarancja obniżenia strat energii cieplnej do minimum przy jednoczesnym zapewnieniu komfortowych temperatur wewnątrz budynku. Przez nieocieplone lub niedostatecznie ocieplone ściany może uciekać nawet 30% ciepła. Pomimo tego, że termomodernizacja jest sporym wydatkiem, jej koszt zwraca się stosunkowo szybko. W przypadku budynku o najpopularniejszym metrażu około 120 m2, na zwrot inwestycji można liczyć już po upływie około 10 lat.