Strona główna > Porady > Grubość piany PUR do izolacji poddasza

Grubość piany PUR do izolacji poddasza

10 kwietnia 2024

Izolacja poddasza ma fundamentalne znaczenie dla efektu termoizolacji całego budynku, bezpośrednio wpływając na utrzymanie komfortu termicznego. Zastosowanie odpowiedniej grubości ocieplenia z pianki PUR gwarantuje utrzymanie ciepła w budynku w porze zimowej i chłodnego powietrza latem. Brak konieczności dogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń wpływa na obniżenie rachunków za energię i pozwala poczynić oszczędności w budżecie domowym. Jaka grubość piany PUR zapewnia optymalne efekty termoizolacji?

Co wpływa na grubość ocieplenie poddasza?

Wystarczająca grubość warstwy ocieplenia tworzy skuteczną ochronę przed uciekającym ciepłem. Niewłaściwie dobrana - powoduje nieefektywność termoizolacji i wzrost kosztów eksploatacyjnych budynku. Grubość piany PUR na poddasze zależy zasadniczo od kilku kluczowych czynników, które mają bezpośredni wpływ na skuteczność bariery termicznej w budynku. Mowa tu przede wszystkim o warunkach klimatycznych, które nawet w granicach jednego kraju mogą znacznie się różnić. W południowej Polsce - w rejonach górskich - temperatury są niższe, zaś wiatry silniejsze w porównaniu z warunkami na Dolnym Śląsku czy Mazowszu. Równie istotną kwestią jest usytuowanie budynku - inna grubość ocieplenia będzie w przypadku miejskiej zabudowy, inna na przedmieściach i jeszcze inna w przypadku jednorodzinnej zabudowy na nieosłoniętej działce. Grubość piany PUR także od specyfiki konstrukcji poddasza w kontekście izolacyjności. Poddasze użytkowe stanowi zwykle zabudowa drewniana więźby dachowej wraz z płytami k-g, które podwyższają izolacyjność termiczną pomieszczenia i nie wymagają zwiększania warstwy izolacyjnej. Należy też wziąć pod uwagę technologię budowy samego budynku, w którym grubość piany poliuretanowej na poddaszu musi zapewniać zbliżoną przewodność cieplną do pozostałych elementów konstrukcyjnych. 

Optymalna grubość piany PUR

W zależności od różnych czynników, warunkujących zapotrzebowanie na ciepło budynku, zalecana grubość izolacji z piany poliuretanowej powinna się zawierać w przedziale od 15 do 20 cm. Właściwa grubość materiału gwarantuje odpowiednio wysoką ochronę przed przenikaniem ciepła z budynku w około 97%. Dodatkowo, piana PUR wykazuje wysoką trwałość pod kątem izolacyjności w zestawieniu z innymi materiałami termoizolacyjnymi bez względu na grubość ocieplenia. Niemniej ważne są standardy izolacyjne, określane przez przepisy techniczne. Zgodnie z ich ostatnią aktualizacją w 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,015 W/mK, co oznacza że minimalna warstwa izolacji wynosi średnio około 25 cm. W przypadku pian PUR, wskaźnik ten jest znacznie wyższy i mieści się w przedziale od 0,028 do 0,030 W/mK. Dobrym przykładem jest system PSC 35 renomowanej marki Purteco, dedykowany do izolacji dachów i stropów, ścian, sufitów oraz podłóg. Dzięki wysokiej gęstości, szczelnie wypełnia wolne przestrzenie w miejscu aplikacji, co z kolei zapewnia świetną izolację termiczną oraz akustyczną. Duża odpowrność na warunki atmosferyczne pozwala na stosowanie tego produktu również na zewnątrz.